مقدمه ای بر دنیای عطر و ادکلن

آشنایی کامل با دنیای عطر و ادکلن ها

نوع عطر و نحوه استفاده از آن در واقع بخش نامرئی از سبک زندگی و شخصیت شما را می تواند در معرض نمایش دیگران بگذارد . این عامل تاثیر قابل توجهی بر روند درک مردم از حالات و روحیات شما در چندین ثانیه اولیه ملاقات دارد .

فواید عطر زدن :

  • رایحه ادکلن ها و عطرها می توانند سطح جذابیت و زیبایی شما را افزایش دهند .
  • میزان استرس و نگرانی های افراد پر مشغله را کم کنند .
  • به افزایش هوشیاری و اطمینان شما کمک کنند .
  • شانس شما را برای قبول شدن در یک مصاحبه کاری را زیاد کنند .
  • در ملاقات های عاشقانه ، در صورت انتخاب یک رایحه عالی و مناسب باعث می شوند که شخص مقابل بیشتر به شما علاقه مند شود .
  • و بسیاری دیگری …

علی رغم این مزایا و فوایدی که برای عطر زدن اشاره شد به طور میانگین 80 درصد مردان به طور منظم از عطر استفاده نمی کنند .

 

عطر و ادکلن شناسی

 

چرا مردان در استفاده از عطر مردد هستند ؟

به دلیل کمبود اطلاعات اولیه ، ناآگاهی در مورد فواید استفاده از این ماده خوش رایحه ، داشتن تجربه نامناسب در هنگام خرید عطر و استفاده از آن و قیمت بالای عطر ها مهم ترین دلایلی هستند که اکثر مردان را از عطر زدن به صورت مداوم ، دور می کنند .
این مقاله مقدمه ای است بر انواع رایحه ها ، دلایل عطر زدن و نحوه استفاده از عطر می باشد . چنانچه مایل هستید درباره این نوع موضوعات اطلاعات تکمیلی و خوبی را بدست آورید ، این مطلب را تا انتها حتما بخوانید .

عطر چیست ؟

عطر مایعی خوشبو از ترکیبات پیچیده ای و موادی طبیعی و شیمایی می باشند که متخصصان این صنعت از آنها به عنوان مواد اولیه عطرسازی یاد می کنند . انواع مواد طبیعی همچون گل ها ، چوب ها و برگ درختان و… و همچنین مواد مصنوعی همچون الکل و روغن های حامل جزو جدانشدنی از صنعت عطرسازی محسوب می شوند . معیارهای زیادی برای سنجش کیفیت یک عطر وجود دارد . قدرت رایحه و میزان ماندگاری دو آیتم مهم برای این موضوع می باشند . معمولا هر چه یک عطر غلیظ تر باشد مدت زمان بیشتری بوی آن بر روی پوست دوام می آورد .

چه تفاوتی بین عطر ، ادکلن ، ادو تویلت وجود دارد ؟

تفاوت غلظت عطر

 

واژه عطر یک اصطلاح عمومی است که به اکثر مردم ایران به هر نوع ماده معطر اطلاق می کنند . اما همانطور که ممکن است بدانید ، عطرها مدل های مختلفی دارند و بر اساس جنسیت نیز طبقه بندی می شوند .
معمولا رایحه های مختلفی که در فروشگاه های عطر عرضه می شوند تنها از یک فرمول و غلظت ساخته نشده اند و بر اساس معیارهایی که در ادامه توضیح خواهیم داد ، نام های مختلفی دارند .

انواع عطرها :

پرفیوم یا عطر : این کلمه که از زبان لاتین گرفته شده است به معنای ( از میان دود ) می باشد و واژه ای می باشد که برای تعریف یک مایع معطر که معمولا از روغن های اساسی مواد طبیعی استخراج می شود و بوی مطبوعی به بدن می بخشد ، به کار گرفته می شود . پرفیوم به شکلی از غلظت زیادی برخوردار می باشد و بالاترین نرخ را در میان سایر عطرها به اختصاص داده است . معمولا برای ساخت آن از 20 تا 30 درصد روغن معطر پایه استفاده می شود و ماندگاری آن نیز حدود 24 ساعت است .

ادو پرفیوم :

از نظر تاریخی معمولا این واژه هم برای عطرهای زنانه و هم برای عطرهای مردانه با درجه غلظت 15 تا 20 درصد از ماده معطر به کار رفته است . ادو پرفیوم ها از میزان پایداری حدود 5 تا 8 ساعت برخوردار می باشند .

ادو تویلت :

یک ترکیب سبک از مواد معطر پایه با غلظت 5 تا 15 درصد که حدود 3 پایداری رایحه داشت و توسط الکل یا آب رقیق شده است . بسیار پرکاربرد بوده و خیلی از مردم طرفدار استفاده از این نوع عطر می باشند .

ادکلن :

این کلمه یکی از قدیمی ترین اصطلاحاتی است که برای نامگذاری نوعی از عطرها استفاده می شده ، در کشورهایی نظیر مناطق شمالی قاره آمریکا اکثر مردان به طور ویژه ای علاقه مند به مصرف ادکلن ها هستند . معمولا ادو کلن ( ادکلن ) از رایحه ای سبک ، تازه و میوه ای برخوردارند . معمولا مقدار روغن عطر به کارگرفته شده در این ماده چیزی بین 2 تا 4 درصد بوده و 2 ساعت نیز ماندگاری دارد . اکثر افرادی که در رده سنی 15 تا 35 سال هستند تمایل دارند از ادکلن ها استفاده کنند .

ادو فرش :

رقیق ترین نوع عطر است که معمولا با 1 تا 3 درصد از روغن عطر ترکیب شده با آب و الکل ساخته می شود . ادو فرش ماندگاری کافی ندارد و نهایت می تواند رایحه آن یک ساعت بر روی بدن ثابت بماند .

چرخه عمر رایحه عطرها :
رایحه اغلب عطرها دارای سه بخش زمان بندی شده هستند . اگر روند تبخیر یک عطر را مانند سه قسمت سازنده از یک هرم تصور کنیم . ترکیب این سه بخش مجزا در واقع می تواند نوع بوی نهایی یک عطر را به وجود آورند .

 

چرخه رایحه

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید . این بخش ها واحدهای سازنده یک عطر هستند که به نام ” نت ” شناخته می شوند . در یک عطر سه نت مختلف وجود دارد که عبارتند از : نت بالایی ، نت میانی و نت پایه

نت بالایی : این بخش از رایحه عطر در واقع اولین بویی است که شما در هنگام عطرزدن آن را حس خواهید کرد . رایحه آن سبک بوده و از رایحه مرکبات ، گل های سبک ، نت های دریایی و … به وجود می آیند .

نت میانی : به این نت قلب سازنده یک عطر نیز گفته می شود . زمانی این بخش از یک عطر نمایان می شود که کاملا نت بالایی محو شده و بوی آن در محیط می تواند 3 تا 5 ساعت بر اساس کیفیت عطر ادامه یابد . نت های میانی اغلب از رایحه سنگین گل ها ساخته می شوند .

نت پایه : در نهایت بعد از اینکه دو نت میانی و بالایی از بین رفتن ، نوبت به نت پایه می رسد . این رایحه ، پایه و اساس بوی یک عطر باکیفیت را تعیین می کند و می تواند حدود 5 تا 10 ساعت نیز دوام داشته باشد . نت های پایه معمولی عبارتند از چوب صندل ، چرم ، دود ، تنباکو ، مشک ، وانیل و … .

چگونه رایحه یک عطر تکامل پیدا می کند ؟

با خشک و تبخیر شدن به مرور عطر مصرفی ، رایحه آن تغییر می کند و باعث می شود که بوی آن جالب تر و تکامل یافته تر شود . به طور معمول یکی از علائم عطرهای بی کیفیت این است که در طول چرخه عمر خود ، یکنواخت هستند و تغییرات چندانی ندارند . اگرچه برخی عطرها به دلیل خاصیت خطی بودن ( تغییر نکردن رایحه در طول زمان استفاده ) می توانند از این قاعده مسثتنی باشند اما چون بیشتر عطرها موجود در بازار غیرخطی هستند پس باید پس از برخورد با پوست و ایجاد فعل و انفعالات شیمیایی دچار تغییر رایحه شوند .

قدرت پخش شوندگی یک عطر یا ادکلن
دوام و نوع ترکیبات یک عطر ادکلن تعیین می کند که رایحه آنها چه مسافتی از یک محیط را می توانند دربر بگیرند . بوی یک ادلکن خوب ، معمولا از چند قدمی منشا بو احساس می شود . البته در این مورد باید به مقدار مقدار عطری که به خود می زنید نیز توجه داشته باشید . مثلا این پخش شوندگی بو باید تنها با چند قطره یا اسپری از یک عطر اتفاق بیافتد .

برخی دیگر از رایج ترین سوالات مردم در مورد دنیای عطر و ادکلن ها :

بهترین عطری که به خود می زنیم باید چه ویژگی هایی داشته باشد ؟

در کل معیارها انتخاب بهترین نوع عطر می تواند برای هر شخص متفاوت باشد . اما به هرحال قیمت مناسب عطر ، بسته بندی خوب ، خوش رایحه بودن عطر ، ماندگاری بالا ، اصل بودن محصول از مهم ترین مواردی هستند که کیفیت یک عطر را تعیین می کنند .
به دلیل اینکه بیشتر عطرهای لوکس و البته با کیفیت از قیمت بسیاری بالایی برخوردار هستند و عموم مردم جامعه توانایی خرید آنها را ندارند باید هرکسی با ایجاد یک تعادل بین سنجه های تعیین کیفیت عطر به خرید مناسب ترین محصول مورد نظر خود بپردازد . به طور مثال در مورد بطری عطر باید این مورد را در نظر داشته باشید که در عین مناسب بودن قیمت بهتره که بطری عطر زیاد بزرگ نباشد . چون ممکن است به دلیل نفوذ عوامل مخربی همچون هوا به درون مایع عطر ، نوع بوی این محصول خراب شود . حجم 50 تا 100 میلی لیتر مناسب ترین ، اندازه برای این مورد می باشند .

قیمت گذاری عطرها به چه صورتی انجام می شود ؟
خب شاید جواب این پرسش برای بسیاری روشن باشد اما باید بدانید که لزوما قیمت بالای یک عطر به معنی باکیفیت بودن این کالای معطر نمی باشد . برخی از عطرهای موجود در بازار که به نام عطرهای درجه یک به فروش می رسند ، تقلبی هستند و تنها با کپی کردن مشخصات فیزیکی محصولات اصل با قیمت های بالا به فروش می رسند . البته این موضوع برای همه موارد صدق نمی کند و شرکت های بزرگ و معروف همه ساله با استفاده از جدیدترین فرمول های خود به ساخت عطرهای بسیار مرغوب اقدام می کنند . به دلیل اینکه هزنیه های تولید و بازاریابی این برندها بسیار زیاد است ، قیمت عطر ساخته شده آنها نیز به طور متوسط از سایر سازندگان عطر بالاتر می باشد .

عوامل تعیین کیفیت عطرهای کدام اند ؟
علاوه بر مواردی که در بالا شرح دادیم ، طول عمر ، ماندگاری عطر ، منحصر به فردن بودن بوی یک عطر ، استفاده از مواد طبیعی از دیگر عوامل مهم برای تعیین کیفیت یک عطر می باشند . معمولا ماندگاری رایحه هایی که مناسب فصل زمستان هستند باید بیشتر از رایحه های تابستانی باشند . در عطرهای تابستانی که بیشتر از مرکبات و گل ها ساخته می شوند ، باید مایع عطر در طی 4 تا 5 ساعت پس از استفاده تبخیر نشود . این در حالی است که در عطرهای زمستانی با نت های سنگین این مقدار به 5 تا 7 ساعت افزایش پیدا می کند . در برخی عطرهای زمستانی به دلیل فرمولاسیون خاصی که برای ساخت آنها با کار رفته است حتی عطر می تواند تا 10 ساعت نیز پایدار بماند .

چگونه عطر بخریم ؟
وقتی می خواهید عطر بخرید ، مقداری از آن را روی مچ دست خود اسپری کرده و اجازه دهید چند ساعت مایع عطر بر روی پوست بدنتان باقی بماند . این باعث می شود که علاوه بر کنترل کیفی عطر ، از اینکه این ماده معطر با جنس پوست شما واکنش های آلرژیک به وجود نیاورد مطمئن شوید . بر طبق برخی تحقیقات صورت گرفته بیشتر افراد در هنگام خرید عطر بیشتر از اینکه به علاقه خود توجه کنند ، نظرات دیگران را در اولویت قرار می دهند . به شما اکیدا توصیه می کنیم که اجازه ندهید دیگران برای شما نوع عطر را انتخاب کنند و در عوض به خواسته خود بیشتر توجه کنید . از آنجایی که شما قصد پرداخت هزنیه نسبتا زیادی برای تهیه این محصول را دارید پس از خرید های کورکورانه بپرهیزید . چنانچه به هر دلیل نتوانستید نوع بوی عطر خود را انتخاب کنید ، بهتره که از فروشندگان ماهر و با تجربه کمک بگیرید .

نحوه تست عطر و ادکلن :

به هر مچ دست و هر بخش داخلی آرنج خود مقدار از عطری که قصد خرید آن را دارید ، اسپری کنید . بین بوییدن هر عطر یا ادکلن بهتره وقفه ای قرار دهید و یا چند دانه قهوه که به بازسازی گیرنده های بویایی شما کم می کند ، را بو کنید . بهتر از نوارهای کاغذی که برای تست عطر استفاده می شود ، دوری کنید و متوجه باشید که اولین نتی که از یک عطر احساس می کنید لزوما رایحه اصلی این محصول نمی باشد . پس بهتر پس از پاشیدن عطر چند دقیقه ای صبر کنید و بعد انتخاب خود را انجام دهید . اغلب مردان به دلایل عجله ای که دارند از رعایت این نکات غافل می شوند و نمی تواننند مناسب ترین عطر را برای خود انتخاب کنند .

آیا ادکلن برای آقایان مناسب تر از سایر عطرها می باشد ؟
اگرچه با قطعیت کامل نمی توان این مسئله را تایید کرد اما بررسی ها نشان می دهد به دلیل فعالیت ها و مشغله رومزه زیاد آقایان در بیرون از منزل نسبت به خانم ها باید از عطرهایی مثل ادکلن که زیاد گران قیمت نیستند و می توانمقداری بیشتری از آن را به خود اسپری کرد ، استفاده شود . اگر جزو آن دسته از مردانی هستید که دوست دارید همیشه خوشبو و جذاب باشید پس بهتره که حتما در انتخاب های خود برای خرید انواع عطر دقت بیشتری کنید .

متوسط طول عمر مفید یک عطر و ادکلن چقدر است ؟
تقریبا در بیشتر عطرها حتی محصولات اصل ، تاریخی برای این مورد در نظر گرفته نمی شود . اما مطابق با بررسی ها انجام شده و شواهد موجود طول عمر ماندگاری یک عطر به طور متوسط بین سه تا پنج سال بعد از تاریخ تولید آن می باشد .
در یک بطری 100 میلی لیتری باید شما بتوانید که بین 1000 تا 1500 بار مایع معطر را اسپری کنید و حدود 14 تا 16 ماه نیز تاریخ انقضا داشته باشد . این در حالی است که برای بطری ها 50 میلی لیتری این مقدار چیزی در حدود 735 بار اسپری و ماندگاری 7 تا 8 ماه می باشد .
با نگهداری عطر در یک محیط خنک ، تاریک و خشک مانند اتاق خواب ، به افزایش طول عمر عطر خود کمک کنید . نوسانات سریع رطوبت و دمای هوا که مثلا در سرویس های بهداشتی منازل اتفاق می افتد باعث از بین رفتن ساختار مولکولی عطرها می شود .همچنین نور خورشید نیز همین کار را انجام می دهد . برای افزایش عمر عطر خود از محکم بودن درپوش بطری عطر مطمئن شوید تا مانع از تبخیر این ماده عطرآگین شوید .

چند قانون ساده چگونگی عطر زدن :
در مجموع چند روش ساده برای افزایش قدرت رایحه عطر ها در هنگام اسپری نمودن وجود دارد که در این بخش به توضیح آنها خواهیم پرداخت .
اولین نکته : عطر را بر روی پوست خشک و تمیز اسپری کنید .
دومین نکته : بطری را در فاصله 8 تا 16 سانتی متری از خود قرار داده و سپس به خود عطر بزنید .
سومین نکته : نقاط نبض داری و پرحرارت بدن همچون مچ دست ، بازو ، بخش داخلی آرنج ، شانه و گردن را در اولویت محل های پاشیدن عطر قرار دهید .

نتیجه گیری در مورد مطلب آشنایی با عطر و ادکلن ها  :
در کل عطرهای مردانه و زنانه نقش مهمی بر کیفیت زندگی افراد خواهند داشت . بسیاری حس بویایی را قوی ترین حس انسان ها می دانند . واکنش ما به درک بوهای خوش بسیار عمیق بوده و به همین خاطر است که می گویند عطرها می توانند خاطره ساز باشند . پس حتما در انتخاب عطر مورد پسند خود حداکثر دقت را داشته باشید .

نوشته قبلی
نوشته بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *