معرفی یکی از بهترین شیوه های ساخت عطر

چگونه عطریات ساخته می شوند ؟

طرز تهیه و ساخت عطر با روغن های اساسی :
جست و جو در دنیای بزرگ روغن های اساسی به خصوص برای علاقه مندان به این حوزه بسیار سرگرم کننده و هیجان انگیز است . این جست و جو به حدی می تواند جالب باشد که حتی دانستن اطلاعاتی کمی در رابطه با خواص و مزایایی هر روغن معطر و گیاهی معمولا سبب ایجاد حس کنجکاوی برای کسب اطلاعات دقیق پیرامون این مسئله در افراد بی علاقه نیز خواهد شد .
احتمالا همین الان که در حال خواندن این مقاله هستید ، همین حس کنجکاوی باعث این موضوع بوده است .
اساسا روغن های معطر از زمان اختراع عطر در دوره های بسیار دور تا کنون از اصلی ترین اجزای ساخت عطر محسوب می شوند .
آیا تا کنون رایحه روغن اساسی ( روغن معطر استخراج شده از گیاهان ) را احساس کرده اید که به بوی آن علاقه مند شده باشید . شاید در همین هنگام این ایده که چگونه می توانید از این رایحه به عنوان یک عطر با کیفیت استفاده کنید ، به ذهن شما خطور کرده باشد .
اگر چنین ایده برآورده نشده ای در ذهن تان دارید ، باید به شما تبریک بگویم ، چرا که امروز قصد دارم تا به شما در زمینه ساخت عطر با روغن های اساسی کمک کنم . ادامه مقاله را از دست ندهید .

مطلب پیشنهادی برای مطالعه : چگونه بهترین ادکلن مردانه را انتخاب کنیم ؟

روغن های اساسی ، پر تنوع ترین رایحه های باکیفیت را برای شما خلق می کنند !

مطمئنا امروز عطر سازی دیگر به مانند چند قرن پیش نیست و با پیشرفت های چشمگیری رو به رو بوده است اما با وجود همین پیشرفت ها هر فردی می تواند با ساده ترین روش ها حتی در منزل شخصی خود نیز اقدام به ساخت عطر مورد پسندش بپردازد . با برخی متخصصان ساخت عطر معتقدند که این دوره زمانی که در حال عبور از آن هستیم ، دوره سقوط عطرسازان مبتدی می باشد .
به هر حال سعی خواهم کرد در همین مقاله نکاتی را پیرامون نحو و طرز تهیه و ساخت عطر با روغن های اساسی را به شما دوستان ارائه کنم .

 

تهیه و ساخت عطریات

عطرسازی :
عطرسازی و ساخت انواع رایحه ها یک علم تخصصی و پیچیده است . یک متخصص ساخت عطر حرفه باید تسلط کافی بر علم شیمیایی و حس بویایی خود داشته باشد . در چند دهه گذشته بسیاری در بسیاری از کشورهای پیشرو در این صنعت ، عطر سازی به عنوان یک علم شناخته می شود . کسانی که قصد ساخت عطر به صورت ابتدایی را دارند باید حداقل شناختی از مواردی از قبیل نت های میانی ، ابتدایی و پایانی عطر ، زمان و درصد اختلاط مواد مورد نیاز این فعالیت را داشته باشند .

با عمل به نکاتی که مطرح خواهم کرد به به یک سازنده عطر ماهر تبدیل شوید !

در ابتدا باید کار خود را با جمع آوری لوازم مورد نیاز ساخت عطر شروع کنید :

  •  تهیه یک روغن حامل
  •  تهیه الکل
  • تهیه روغنی اساسی که مایل به استفاده از رایحه آن هستید
  •  تهیه یک بطری تیره رنگ

بیشتر عطر و ادکلن ها از مخلوطی از روغن های معطر پایه و الکل هستید . رایحه های پایه نت های عطر را تشکیل می دهند . وقتی که از یک عطر یا هر دسته بندی از مواد معطر استفاده می کنید ، نت اثر گذار عطر معمولا اولین بویی است که استشمام می کنید . پس از محو شدن این نت که به نام نت ابتدایی نیز شناخته می شود ، نوبت به پدیدار شدن نت های میانی و پایانی عطر می رسد . به این نکات به این دلیل اشاره کردم که متوجه شوید ، برای ساخت عطر مناسب باید دقت بیشتری را به خرج بدهید و تشخیص دهید که می خواهید رایحه عطری که قصد ساختش را دارید در چه بازه ی زمانی تبخیر شود و از چه نت های به وجود بیاید .
پس از این ، 6 مرحله ساده را دنبال کنید تا بتوانید یک عطر با رایحه مطبوع را بسازید . از آنجایی که تک تک مراحلی که در ادامه به آنها اشاره خواهم کرد ، برای ساخت عطر با کیفیت اهمیت دارند ، از درست اجرا شدن آنها حتما اطمینان حاصل کنید .

  1.  تهیه رایحه نت ابتدایی
  2.  تهیه رایحه نت میانی
  3.  تهیه رایحه نت پایانی
  4.  مخلوط کردن مواد تشکیل دهنده این نت ها با فرمول بندی مناسب
  5.  اضافه کردن الکل
  6.  صبر کردن

درک و شناخت نت پایه یا پایانی عطر برای ساخت عطر با روغن های اساسی :

اکثر کسانی که به صورت حرفه ای به خود عطر می زنند ، می دانند که این نت تاثیر به سزایی بر جذابیت عطر آنها در نگاه دیگران را دارد . همچنین نت پایانی دارای بیشترین میزان پایداری رایحه ای در میان سایر نت ها می باشد و در اغلب عطر ها ، از رایحه های خاکی و سنگین برای ساخت چنین نتی استفاده می شود . در یک عطر با کیفیت از پنچ تا بیست درصد ماده معطر را نت پایانی تشکیل می دهد . اگر شما خودتان قصد ساخت عطر با روغن ها اساسی را داشته باشید ، برای تهیه این نت می توانید از روغن بادام شیرین ، روغن هسته انگور ، چوب سدر ، کندر ، چوب صندل ، پاچولی ، وانیل و چوب سدر برای این موضوع استفاده کنید .

درک و شناخت نت میانی عطر برای ساخت عطر با روغن های اساسی :

پس از تعیین نوع نت پایانی عطر مورد نظر خود ، نوبت به نت میانی خواهد رسید . توجه به نوع و گروه بویایی مورد استفاده برای این نت ، به این دلیل که به نوعی رایحه اصلی عطر را می سازد ، بسیار مهم می باشد . از آنجایی که نت ابتدایی خیلی زود ناپدید می شود و اکثر افرادی که در کنار شما هستند نیز ممکن است تا زمان ظهور نت پایانی در اطراف تان باقی نماند ، این نت در واقع می تواند بیشترین تاثیر گذاری را داشته باشد . بنابراین دقت در انتخاب منابع سازنده آن نیز بسیار مهم می باشد . در اغلب اوقات نت های میانی بالاترین درصد را در میان سایر مواد تشکیل دهنده عطر ها به خود اختصاص می دهند . به نظر من نیز اگر می خواهید خودتان نیز اقدام به ساخت عطر با روغن های اساسی نمایید حدود 50 تا 60 درصد از محتویات آن را از مواد سازنده این نت تشکیل دهید .
بهترین گزنیه های برای این نت می توانند موارد زیر باشند :
بابونه ، دارچین ، گل میخک ، سرو ، رازیانه ، شمعدانی ، گل یاس ، مرزنجوش ، نرولی ، جوز هندی ، گل سرخ ، گل رز ، رزماری ، صنوبر ، درخت چای ، آویشن ، گیاه یلانگ یلانگ ، چوب درخت صنوبر

 

ساخت عطر و ادکلن

درک و شناخت نت میانی عطر برای ساخت عطر با روغن های اساسی :
همان گونه که در چند نقطه از همین مقاله به آن اشاره کردم ، نت ابتدایی از عمر بسیار کوتاهی در مقایسه با دو نت دیگر برخوردار است . اولین بویی می باشد که بلافاصله پس از عطر زدن می توانید آن را استشمام کنید و به همین خاطر نوع بوی آن نیز هم برای شما و هم برای دیگران مهم می باشد .
این نوع رایحه اگرچه سریع محو می شود اما اگر به درستی از آن استفاده شود می تواند باعث ایجاد حیرت و شکوهی ویژه شود . درصد ، نت ابتدایی در بیشتر عطر های موجود در بازار حدود 5 تا 20 درصد از مخلوط ماده معطر می باشد . اما اگر خودتان می خواهید عطری را بسازید می توانید مقدار آن را بر اساس ذائقه ای که دارید ، تغییر دهید . برخی افراد ترجیح می دهند که از رایحه های میوه ای ، نعناعی یا در کل رایحه های که سبب ایجاد طراوات و شادابی می باشد ، برای این نت استفاده کنند . مواد طبیعی زیر ، گرنیه های خوبی برای ساخت چنین نتی می باشند .
لیمو ، پرتقال ، گریپ فروت ، نارنگی ، ترنج ، اکالیپتوس ، اسطوخودوس ، لیمو ترش ، نعناع فلفلی و نعنا هندی

 

چگونگی مخلوط کردن مواد تشکیل دهنده عطر :

ساخت عطری که رایحه مورد نظر شما را داشته باشد ، خیلی قوی نباشد و از نت های پایانی ، میانی و ابتدایی خوبی نیز برخوردار باشد ، کار ساده ای نبوده و برای افراد مبتدی نیاز به آزمون و خطا دارد . من فکر می کنم اگر تجربه کافی را در این مورد ندارید ، بهتر قبل از مخلوط کردن روغن های آماده شده در یک بطری ، کمی در مورد درصد های مورد نیاز برای ساخت عطر خوش رایحه تحقیق کنید . با اینکار ایده های خوبی برای می توانید بیابید . چنانچه به پس از تحقیق به هر صورت ، به نتیجه ی خاصی نرسیدید ، همانطور که در بالا ذکر کردم ، می توانید از درصد های زیر استفاده نمایید .
برای نت پایانی 20 درصد ، برای نت میانی 60 درصد و برای نت ابتدایی 20 درصد از کل محتویات عطر گزنیه ی مطلوبی به نظر می رسد . 10 درصد مابقی نیز می بایست از الکل استفاده کنید .

در ضمن برای اطمینان بیشتر از خوش رایحه بودن عطر نهایی ، پیشنهاد می کنم قبل از آماده سازی مقادیر زیاد ، به اندازه 10 تا 12 قطره از روغن های فراهم شده که برای مصرف یک روز نیز کافی می باشد را با ترکیباتی مانند 2-6-2 قطره یا 3-4-3 قطره از نت ابتدایی ، میانی و پایانی را با هم مخلوط کنید . این کار باعث می شود در یک آزمایش کم هزنیه به فرمولاسیونی مناسب تری دست پیدا کنید . همچنین در این آزمایش از حدود دو قطره الکل نیز می بایست استفاده نمایید . بعد از اینکه روغن ها را در یک بطری درب دار با قطره چکان ریختید ، به خوبی آن را تکان داده و مدتی صبر کنید .
در نهایت چنانچه از رایحه آماده شده راضی بودید می توانید مقادیر بیشتری از این عطر خاص را تهیه نمایید .

مرحله افزودن الکل :
انجام این مرحله اجباری نیست و در صورت تمایل می توانید از این مرحله صرف نظر کنید . با این وجود الکل ماده ای است که سازندگان عطر برای حفظ رایحه و ماندگاری بیشتر آن این ماده را به روغن های معطر اضافه می کنند . در طول انجام این مرحل باید توجه داشته باشید که الکل ممکن است ساختار شیمایی روغن های معطر را تغییر دهند . بنابراین باید دقت کنید که چه میزان از الکل را به مخلوط رایحه های اضافه می کنید .
بسته به اندازه بطری که انتخاب می کنید ، میزان مصرف الکل را تعیین نمایید . اگر از حدود 60 قطره روغن اساسی استفاده می کنید ، می توانید سه تا چهار انس الکل را به مخلوط آماده شده اضافه نمایید . اگر هم فقط از 20 تا 30 قطره روغن اساسی استفاده می کنید ، احتمالال باید مقدار الکل را به یک تا دو انس کاهش دهید .

اجازه دهید تا مخلوط عطر آماده شود :
در حالی که می توانید بلافاصله عطر ساخته شده را به خودتان بزنید ، اما من واقعا توصیه می کنم بهتره تا یک ماه به عطر تولیدی اجازه دهید تا رایحه ای جذاب تری را پیدا کند . در این مدت زمان رایحه روغن های اساسی مصرفی به خوبی با یکدیگر می توانند ترکیب شوند و عطری خوشبو تری را تولید کنند . برای ساخت بسیاری از محصولات این مدت زمان باید در نظر گرفته شود و عطر نیز مستثنی از این قاعده نمی باشد .

در این مقاله به معرفی نحوه ساخت عطر با روغن های اساسی پرداختم . امیدوارم که مورد استفاده شما قرار گرفته بگیرد . فقط در انتها لازم دانستم که به شما پیشنهادی داشته باشم . به عقیده من از آنجایی که طراحی و ساخت عطر درجه یک کار بسیار دشواری و تخصصی و در اغلب موارد هزنیه تهیه مواد اولیه آن زیاد است ، بهتره که بر طبق سلیقه ای که دارید عطر یا ادکلنی را از بازار خریداری نمایید . وجود تنوع بسیار زیاد در میان گوناگونی رایحه ها این امکان را به هر کسی می دهد که با سهولت بیشتری عطر یا ادکلن های مختلف را خریداری نمایند .

نوشته قبلی
نوشته بعدی

دیدگاه‌

عباس زاده رسول

متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *