مواد سازنده عطر ها چه چیز هایی می باشند ؟

شناخت اصلی ترین مواد سازنده عطر ها :

عطر یک محلول یا مخلوط همگن است که حاوی مواد معطر مختلفی می باشد . روغن و اسانس های طبیعی یا مصنوعی جزء سازنده انواع عطر ها هستند . این مواد خوشبو می توانند حس فوق العاده ای را به کاربران خود هدیه دهند . ایجاد حس شادی و اعتماد به نفس از دیگر فواید عطر زدن می باشد .
موادسازنده ادکلن و عطر گروه بزرگی را مثل روغن های اساسی شامل می شوند . البته مواد سازنده عطر ها تنها روغن های معطری نیستند و مواد مختلف دیگر همچون آب ، الکل ، ثتبیت کننده ها یا فیکساتور و … نیز برای ساختن عطر مورد استفاده قرار می گیرند . شرکت های تولید کننده عطر از آب و الکل برای رقیق سازی و مواردی همچون افزایش قدرت پخش شوندگی عطر استفاده می کنند .

در پالیز مارکت بخوانید : شناخت شغل و درآمد عطرسازی

روغن ها ضروری چه نقشی در عطرسازی ایفا می کنند ؟

روغن های ضروری یا اساسی به طور کلی از گل ها ، برگ ها و ساقه های گیاهان مختلفی استخراج می شوند . شکل استخراج و تهیه این گونه مواد بر اساس نوع عطر می توانند متفاوت باشد . مثلا چون مولکول های معطر گیاهی همچون یاسمن در مقابل افزایش دما دچار تغییرات نامناسبی می شوند ، باید از روشی برای بدست آوردن رایحه آنها استفاده شود که کم ترین درجه حرارتی به آن وارد شود .
تقطیر و خیساندن مواد معطر در روغن های پایه دو روش رایج برای تهیه روغن های ضروری می باشند . همچنین توجه داشته باشید که اصلا بوی یک عطر بر اساس نوع رایحه چنین روغن هایی مشخص می شود .

در این مقاله به بررسی رایج ترین اشتباهات در هنگام عطر زدن پرداخته ایم . برای اینکه متوجه آیا از عطر یا ادکلن استفاده می کنید ، اینجا کلیک کنید .

تثبیت کننده ها چه کاربردی دارند ؟

ثبیت کننده ها از دیگر مواد سازنده عطر ها می باشند ، آنها باعث می شوند که بوی عطر برای مدت ها پایدار باقی بماند . مشک یکی از بهترین مواد تثبیت کننده طبیعی عطر می باشد اما به دلیل در معرض خطر انقراض قرار گرفتن آهو ختن دیگر نمی توان از نوع طبیعی آن استفاده کرد .
اساسا مواد تبیت کننده از آن جهت که از تبخیر سریع الکل و روغن پایه عطر در هنگام تماس با پوست جلوگیری می کنند هم بسیار در عطرسازی بسیار پرکاربرد می باشند .
در مجموع بر طبق نوع و غلظت ، درصد استفاده از مواد سازنده عطر ها می توانند با هم متفاوت باشند . اما چیزی که نهایتا این درصد ها را مشخص می کند فرمولاسیون عطر و ادکلن ها است . به عنوان مثال می توانید موارد زیر را در نظر بگیرید :

اجزای سازنده عطر

غلظت اسانس ادکلن ……… تقریبا پنج درصد
غلظت اسانس ادو تویلت ……… تقریبا 10 درصد
غلظت اسانس ادو پرفیوم ……… تقریبا 15 درصد
غلظت اسانس پرفیوم یا عطر خالص ……… 40 درصد

برای اینکه بیشتر با موضوعات عطرسازی آشنا شوید و اطلاعات بهتری در مورد انواع مواد سازنده عطر بدست آورید ، پیشنهاد می کنم که از سایر مقالات این سایت نیز بازید کنید . تمام تلاش خود را برای اینکه بهترین نکات را به شما عزیزان منتقل کنم ، به کار گرفته ام .

 

نوشته قبلی
نوشته بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *